Rozwód to jedna z najtrudniejszych decyzji, jakie można podjąć w życiu. Niezależnie od tego, czy ma się dzieci, czy nie, jest to bardzo trudne doświadczenie. Warto jednak pamiętać, że w każdej sytuacji można uzyskać rozwód w sądzie.

Pierwszym krokiem jest złożenie pozwu o rozwód. Trzeba wtedy wskazać sąd, do którego się występuje oraz przyczyny rozwodu. Warto wiedzieć, że w Polsce obowiązuje tzw. rozwód bez orzekania o winie. Oznacza to, że sąd nie będzie się zajmował tym, kto jest winny rozpadu małżeństwa, ale skupi się na ustaleniu, czy istnieją przesłanki do rozwodu.

Po złożeniu pozwu o rozwód, strony mają 30 dni na podpisanie ugody rozwodowej. Jeśli tego nie zrobią, sprawa trafi do rozprawy. Warto jednak pamiętać, że ugoda rozwodowa jest dużo korzystniejsza dla stron, ponieważ jest szybsza i mniej stresująca niż rozprawa.

Rozprawa rozwodowa może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy w zależności od tego, jak bardzo skomplikowana jest sprawa. Warto jednak pamiętać, że sąd będzie się koncentrował przede wszystkim na dobrze stron. Dlatego też warto przygotować się do rozprawy rozwodowej tak dobrze, jak to tylko możliwe.

Porozmawiajmy - Zadzwoń