Rozwód można uzyskać wyłącznie na podstawie orzeczenia sądu, który stwierdzi nieważność małżeństwa. Nieważność małżeństwa może być stwierdzona w wyniku postępowania sądowego, w którym jednym z powodów rozwodu jest np. bigamia, cudzołóstwo, nieletniość któregoś z małżonków, przemoc lub uchylanie się od obowiązków rodzinnych.
Do sądu należy złożyć wniosek o rozwód, w którym należy podać przyczyny rozwodu. Po rozpatrzeniu wniosku sąd może ustalić, czy istnieje podstawa do rozwodu, a następnie przeprowadzi rozprawę. W trakcie rozprawy sąd będzie chciał ustalić, czy małżonkowie naprawdę chcą się rozwieść, czy rozwód jest konieczny. Sąd będzie też chciał ustalić, jakie są interesy małżonków oraz jakie są interesy ich dzieci. W trakcie rozprawy sąd może wezwać świadków, którzy mogą przedstawić swoje zeznania dotyczące małżeństwa.
Po rozprawie sąd może podjąć jedną z trzech decyzji. Sąd może orzec rozwód bez orzekania o winie lub jednego z małżonków. Jeżeli sąd orzeknie rozwód bez orzekania o winie, to rozwód jest możliwy po upływie trzech miesięcy od dnia doręczenia orzeczenia sądu. Jeżeli sąd orzeknie rozwód z orzekaniem o winie jednego z małżonków, to rozwód jest możliwy po upływie sześciu miesięcy od dnia doręczenia orzeczenia sądu.
W przypadku, gdy sąd uwzględni wniosek o rozwód, małżonkowie mogą uzyskać rozwód po upływie okresu próbnego, który wynosi trzy miesiące. Po upływie tego okresu, jeżeli małżonkowie nadal chcą się rozwieść, to mogą złożyć wniosek o rozwód w sądzie.